עכשיו ד', 17 ינואר 2018, 16:04 חיפוש מתקדם

[עודכן ב-29/11/13] גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

המנהלים: benny_165, מנהלי סמסונג, מנהלי פורומים


[עודכן ב-29/11/13] גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי Animor » ב', 11 מרץ 2013, 01:30

גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

מדריך זה נכתב על-ידי elal1234, munky-head, Animor


תוכן העניינים

 1. הקדמה
 2. כל מה שצריך לדעת לפני הרכישה - מפרט, מחירים, תדרי סלולר, כרטיס SIM
 3. תפעול ראשוני - הגדרות גלישה סלולרית, מהירות גלישה סולרית, תמיכה בעברית, מדריך היבואן, תפעול תקלות בסיסיות
 4. תפעול מתקדם - זיכרון (RAM), צריכת סוללה והטענה, הסרת יישומי מערכת, תפעול תקלות מתקדמות
 5. מתן הרשאות Root
 6. מערכת ההפעלה - Recovery, רום, קרנל
 7. מדריכי צריבה
 8. גיבויים ושחזורים
 9. ציוד נלווה למכשיר
 10. קישורים נוספים

רשימת שינויים (changelog)
 • 29/11/13 - עודכן הקישור לאפליקציית ההתקנה של CM (סעיף 6.2).
 • 16/11/13 - התווסף קישור לאפליקציית ההתקנה של CM (סעיף 6.2).
 • 25/10/13 - התווסף קישור למדריך התקנה ועבודה מרוכז עם ריקברי Philz (סעיף 6.1).
 • 24/10/13 - התווסף קישור למדריך העברת גיבוי TWRP למחשב (סעיף 8.3).

1. הקדמה

1.1. הערה לגבי דגמי ה-S3
פרטים רבים במדריך זה רלוונטים אך ורק לדגם הבינלאומי של ה-S3, כלומר גרסת GT-I9300. הדרך הפשוטה ביותר לברר את גרסת המכשיר שלכם היא לבדוק את התווית שממוקמת מתחת לסוללה, דגם המכשיר מופיע בשורת ה-Model. משתמשים בעלי גרסאות אחרות צריכים לבדוק היטב מה מתאים למכשיר שלהם ומה לא, שכן שימוש בקבצים שלא תואמים לדגם עלול להשבית את המכשיר!

1.2. משתמשים חדשים - אל תתעצלו!
לאור הפופולריות הרבה לה זוכה המכשיר שלנו, בדפי הפורום נצברו אלפי שרשורים ומאות אלפי הודעות אשר אוצרים בתוכם ידע עצום. כמעט כל שאלה או בעיה שתעלה על דעתכם כבר נשאלה ונענתה מספר פעמים, ולכן רצוי, מומלץ, ואף נדרש מכם להשתמש בחיפוש לפני שאתם פותחים שרשור חדש. אם לא מצאתם תשובה, אתם מוזמנים לשאול ונשמח לעזור. אם אתם נתקלים במושגים מעולם האנדרואיד שאתם לא מכירים אנא עיינו במילון המושגים השלם - כמעט כל מושג שתפגשו במדריך הזה או במהלך השיטוט שלכם בפורום מוסבר שם. המילון מופיע גם כהכרזה דביקה לשם גישה נוחה מכל פורום.
כמו כן, שימו לב שלפורום זה קיים תת-פורום בשם "פיתוח ורומים", בו תוכלו למצוא מידע רב ומדריכים מגוונים לשינוי, שדרוג ושיפור מערכת ההפעלה של ה-S3.


2. כל מה שצריך לדעת לפני הרכישה

2.1. מפרט מלא
מפרט מלא של המכשיר ניתן למצוא כאן.

2.2. מחירים
ככלל, המחיר הזול ביותר הינו ב-KSP אילת שם ניתן לקנות את המכשיר ללא מע"מ, אך לצורך הרכישה יש להגיע באופן פיזי לחנות. אם לא מתחשק לכם לעשות טיול לאילת, הנה האפשרויות שלכם:
 • מחירים בחנויות פרטיות לפי אתר השוואת המחירים zap.
 • ניתן לרכוש את המכשיר גם אצל מפעילות הסלולר או אצל היבואנית הרשמית (סאני), אבל המחירים יהיו גבוהים בכמה מאות שקלים מהמחירים בחנויות פרטיות.
 • קנייה בחו"ל בדרך כלל תהיה זולה יותר אבל מסובכת במקרה של מימוש אחריות, שכן המימוש כולל שליחת המכשיר חזרה למוכר (חנויות מסוימות באירופה אף דורשות משלוח של מכשיר תקול מ/אל כתובת באירופה). סאני, היבואנית הרשמית בישראל, מסרבת לכבד אחריות יצרן למכשירים שלא נקנו דרכה. למידע נוסף אודות רכישה בחו"ל וכל הנלווה לכך, קראו בדיון הזה.
שימו לב - רוב החנויות לא תכבדנה אחריות במקרה שבו נעשה שינוי כלשהו בקבצי מערכת (למעט עדכונים רשמיים), כולל פתיחת הרשאות root ו/או צריבת רום באופן ידני. מומלץ לבדוק מה תנאי האחריות לפני הרכישה.

2.3. תדרי סלולר
המכשיר תומך באופן רשמי ומלא בכל התדרים של רשתות הסלולר בארץ, וניתן לשימוש בכל חברה סלולרית.
אם זה בכל זאת מעניין אתכם, הנה התדרים בהם המכשיר תומך:
 • GSM (דור שני): 850, 900, 1800, 1900
 • HSDPA (דור שלישי): 850, 900, 1900, 2100
מידע בנוגע לתדרים בהם משתמשת כל חברה סלולרית ניתן למצוא בשרשור הזה.

2.4. כרטיס SIM
ה-S3 נועד לשימוש עם כרטיס micro SIM (ראו תמונה). אם ברשותכם כרטיס סים רגיל, יש שתי אפשרויות:
 1. חיתוך כרטיס הסים הרגיל באופן עצמאי - ניתן לקנות חותך כרטיסים באיביי בסביבות 20 ש"ח או בחנות למכשירי סלולר תמורת סכום סמלי.
 2. לגשת לסניף של מפעיל הסלולר ולבקש החלפת הסים למיקרו סים. חלק מהחברות מבצעות זאת בחינם, חלקן דורשות תשלום.

3. תפעול ראשוני של המכשיר

3.1. גלישה סלולרית ו-MMS
על מנת לגלוש באינטרנט באמצעות רשת הסלולר (בניגוד ל-wifi) ולשלוח/לקבל הודעות מולטימדיה (MMS), יש צורך להגדיר נקודות גישה מתאימות. אם קניתם את המכשיר מסאני או ממפעילה סלולרית זה כבר נעשה עבורכם, אבל אם המכשיר נקנה מיבואן מקביל ייתכן שתצטרכו לעשות זאת בעצמכם. הבדיקה היא פשוטה - אם אתם מצליחים לגלוש באינטרנט הסלולרי ולשלוח הודעות MMS אז הכל מוגדר כהלכה, ואם לא תצטרכו להגדיר אותם בעצמכם. ישנן כמה אפשרויות לעשות זאת:
 1. הגדרה ידנית על-פי הנתונים באתר המפעיל הסלולרי או בשרשור הזה.
 2. התקנת 'הודעות תצורה' שנשלחות מהמפעיל הסלולרי לטלפון (בקשו מהמפעילה שהודעות אלו יישלחו אליכם).
 3. שימוש באפליקציה APN Israel (מצריכה הרשאות root).

3.2. מהירות גלישה סלולרית
להלן פירוש סימוני הקליטה שמופיעים בשורת המצב ומייצגים תקני שידור סלולרי. הקצבים הם המרביים בתקן:
2G - תקן GSM - הורדה 14.4Kbps, העלאה 14.4Kbps
G - תקן GPRS - הורדה 53.6Kbps, העלאה 26.8Kbps
E - תקן EDGE - הורדה 217.6Kbps, העלאה 108.8Kbps
3G - תקן UMTS - הורדה 384Kbps, העלאה 384Kbps
H - תקן HSPA - הורדה 7.2Mbps, העלאה 1.4Mbps
+H - תקן +HSPA - הורדה 84Mbps, העלאה 10.8Mbps
4G - תקן LTE - הורדה 100Mbps, העלאה 50Mbps (לא נתמך בדגם הבינלאומי של ה-S3!)

3.3. תמיכה בעברית
ראשית יש להבדיל בין שתי רמות של עברית:
תמיכה בעברית - מכשיר המאפשר קריאה וכתיבה בעברית, וכן כולל יישור לימין בקריאה וכתיבה.
עברית מלאה- בנוסף לאמור לעיל, ממשק המכשיר כולו בעברית, כלומר תפריטים, הגדרות וכן הלאה.

כל הרומים (=מערכות הפעלה) של המכשיר תומכים בעברית, אך לא לכולם יש עברית מלאה. מי שקנה את המכשיר מסאני או מאחת המפעילות הסלולריות יקבל מכשיר עם עברית מלאה (קחו בחשבון שהחל מגרסת אנדרואיד 4.1.2 רומים אלו לא כוללים יישור לימין בתפריטים). לעומת זאת, נושא העברית בקנייה בחנות פרטית תלוי בחנות עצמה (ולכן אם חשובה לכם העברית המלאה מומלץ לברר עם החנות לפני הקנייה). בכל מקרה, גם אם ברשותכם מכשיר ללא עברית מלאה תוכלו 'לחשוף' אותה באחד מבין האופנים הבאים:
 1. באמצעות האפליקציה MoreLocale2. יש להוסיף local על פי ההגדרות הבאות:
  קוד שפה iw
  קוד ארץ IL
  יתרונות - פשוטה, איננה מצריכה הרשאות root ואיננה פוגעת באחריות.
  חסרונות - יישור חלקי לימין בתפריטים, יום ראשון מסומן ביומן כיום החופשי.
 2. התקנת מוד עברית מלאה באמצעות המדריך זה.
  יתרונות - עברית מלאה ברמה גבוהה.
  חסרונות - צריבת המוד מצריכה החלפת recovery ולכן עלולה לגרור הסרת אחריות. בנוסף, החל מגרסה 4.1.1 והלאה אין יישור לימין בתפריטים.
 3. צריבת רום מקוסטם הכולל עברית מובנית, כמו הרום של Firefds.
  יתרונות - עברית מושלמת עם יישור לימין, רום מעודכן ברמה גבוהה.
  חסרונות - צריבת רום באופן עצמאי עלולה לגרור הסרת אחריות.
הערה נוספת בקשר למקלדות - החל מגרסה 4.1.2 כל הרומים מאפשרים שימוש במקלדת המקורית של סמסונג בעברית. בנוסף, ניתן למצוא מגוון מקלדות מעולות בחנות האפליקציות, וביניהן SwiftKey, Smart Keyboard, A.I.type Keyboard, SlideITGO Keyboard ועוד.

3.4. מדריך רשמי למשתמש בעברית מאת היבואן
ניתן להוריד את המדריך הרשמי של Samsung לתפעול המכשיר בעברית מכאן.

3.5. תפעול תקלות בסיסיות
 • פתרון לבעיית הסגירה הכפויה (FC) של חנות האפליקציות של גוגל ושל com.google.process.gapps
  הגדרות -> מנהל היישומים -> טאב "הכל" -> גלילה למטה -> איתור יישום שנעצר בשם הורדות/מנהל הורדות/downloads/download manager והפעלתו.
 • פתרון לבעיית הסגירה הכפויה של TouchWiz כאשר מוחקים דף ממסכי הבית
  הגדרות -> אפשרויות למפתחים -> לכבות הכל -> להפעיל מחדש את הטלפון.
 • פתרון לבעיית סימני השאלה בשליחת הודעות
  הכנסו לאפליקציית ההודעות (Messaging) כך שעל המסך תופיע רשימת אנשי הקשר עמם בוצעה התכתבות. לחצו על כפתור התפריט, בחרו 'הגדרות' (settings), ותחת 'מצב קלט' (input method) בחרו 'אוטומטי' (automatic).
 • מונה הודעות/שיחות שלא נקראו נתקע על מספר מסוים
  הגדרות -> מנהל היישומים -> בטאב "הכל" -> BadgeProvider -> נקה נתונים. יתכן שיהיה צורך בהפעלה מחדש של המכשיר.

4. תפעול מתקדם של המכשיר

4.1. זכרון המכשיר
 • מי שיסתכל בהגדרות יבחין כי בכרטיס הזיכרון הפנימי יש רק 11.35GB במקום 16GB (לגרסת ה-32GB ההפרשים תואמים). זה נורמלי לחלוטין. הסיבה לכך היא שקבצי מערכת ההפעלה מקוזזים מראש מהמקום הפנוי. כמו כן יש לקחת בחשבון שגודל זיכרון מחושב בבסיס 2, ולכן 1 ג'יגה = 1024 מגה, 1 מגה = 1024 קילו וכו'. אם אתם רוצים לזהות מה תופס הרבה מקום בכרטיס הזיכרון שלכם, היעזרו ביישום הזה למשל.
 • כל עוד המכשיר שלכם עובד כהלכה אין לכם מה להיות מוטרדים מניצול ה-RAM, גם אם אתם רואים שיש מעט מאוד RAM פנוי. זאת מאחר ומערכת האנדרואיד עובדת באופן שונה מהותית ממערכות אחרות שאנו רגילים אליהן, כמו windows למשל. כלל הזהב של אנדרואיד הוא "Unused RAM is wasted RAM" (זכרון לא מנוצל הוא זכרון מבוזבז). לכן אין שום טעם בניקוי ידני של ה-RAM, סמכו על מנהל הזיכרון של המערכת שיידע לעשות את העבודה באופן אופטימאלי בעצמו. בפרט, אין להשתמש ב-task killers ('הורגי יישומים') למיניהם, הם לרוב פשוט גורמים נזק. אם אתם מרגישים שהמכשיר שלכם נתקע או לא מתפקד כראוי, רוב הסיכויים שהבעיה נעוצה במקור אחר ולא בניהול הזיכרון. למי שרוצה להעמיק קצת יותר, הנה קישור לכתבה מעולה בנושא.
 • ב-S3 לא ניתן להתקין אפליקציות על כרטיס הזיכרון החיצוני. יחד עם זאת, ניתן לשמור את המידע הנוסף שמותקן עם יישומים "כבדים" (למשל משחקים) בכרטיס ה-SD החיצוני, אם יש למכשיר Root. קיימות מספר אופציות לכך, כמו האפליקציות GL to SD, Link2SD ,App 2 SD, DirectoryBind

4.2. צריכת סוללה והטענה
 • ניתוח צריכה גבוהה - צריכת סוללה היא נושא כאוב עבור כל משתמש סמארטפון. בגלל שמדובר במערכת הפעלה פתוחה, קיימת אפשרות להבין בדיוק מה גוזל את הסוללה, עניין אשר משאיר פתח למחקר, בדיקה ותיקון. קיים מדריך, שנכון אגב לכל אנדרואיד באשר הוא, שמסביר בדיוק כיצד בודקים את הנושאים הללו: מה בדיוק אוכל את הסוללה שלי?
 • אין זה מומלץ להשתמש במטענים סיניים זולים ועלומי שם: הם אינם אמינים ובמקרים מסוימים אף עלולים לגרום לנזק למכשיר או לסביבה.
 • וודאו שהמטען בו אתם משתמשים מוציא אך ורק מתח של 5V, אחרת אתם עלולים להזיק למכשיר. אין בעיה לחבר מטען שמוציא יותר מ-1A, משום שפרמטר זה מייצג את מקסימום הזרם שהמטען מסוגל להוציא במתח נתון. ה-S3 לא יצרוך יותר זרם ממה שהוא צריך.
 • זמן ההטענה תלוי באופן בו אתם טוענים. חיבור USB למחשב מספק 0.5A וידרוש 4-5 שעות לטעינה מלאה. המטען של ה-S2 (מגיע בדרך כלל בקנייה בחנויות פרטיות) מספק 0.7A, וידרוש 3-3.5 שעות לטעינה מלאה. המטען המקורי של ה-S3 מספק 1A וידרוש 2.5-3 שעות לטעינה מלאה.
 • סוללות Lithium-ion אינן מצריכות כיול (calibration) לפני השימוש (זה היה נכון לסוללות Ni-Cad הישנות יותר). אם כבר, כיול מוגזם עלול לפגום באורך החיים של הסוללה של המכשיר. אין שום בעיה לטעון את המכשיר מתי שרוצים ואין צורך לחכות להתרוקנות מלאה של הסוללה לפני הטעינה. יתרה מכך, מאחר שלסוללות אלו אין את 'אפקט הזכרון' הידוע לשמצה מסוללות בטכנולוגיות ישנות יותר (ניקל קדיום וניקל מטאל) ניתן לטעון את הסוללה בכל רגע שתרצו, ואף מומלץ לא לחכות 'לרגע האחרון'.

4.3. הסרת יישומי מערכת
ככלל, מומלץ להשתמש מראש ברום שאינו כולל אפליקציות זבל (bloatware) של סמסונג/מפעילות סלולריות. אם בכל זאת יש לכם אפליקציות 'זבל' שאתם מעוניינים להסיר, מומלץ להקפיא/להסיר אותן באמצעות TitaniumBackup או App Quarantine (שתיהן מצריכות root). כאן ניתן למצוא טבלה אשר מפרטת אילו אפליקציות ניתן להסיר ואילו לא.

4.4. תפעול תקלות מתקדמות
 • פתרון בעיית הלאג בחייגן ואנשי הקשר
  ניתן לפתור בעייה זו בשני אופנים:
  1. הדרך הפשוטה היא להוריד מהפליי חייגן צד שלישי, אשר אינו סובל מתופעת הלאג. אנו ממליצים לנסות את ExDialer, אשר עובד הרבה יותר טוב מחייגן הסטוק במובן זה.
  2. אפשרות נוספת לפתור את הבעיה היא שימוש במוד אשר 'נועל' את האפליקציות הללו ב-RAM, כלומר השארתם בזיכרון באופן קבוע כך שזמן הטעינה נחסך ויחד איתו הלאג. שימו לב: שימוש באפשרות זו מהווה התערבות חיצונית בניהול הזיכרון של מערכת ההפעלה. נעילת אפליקציות רבות מדי בזכרון עלולה להפריע במקרים מסוימים לפעילותו התקינה של המכשיר מבחינת ניהול הזיכרון.
   ישנם כמה מודים אשר באמצעותם ניתן לבצע את הפעולה הזו:
   • ניתן להשתמש במוד של JKay + אפליקציית השליטה שלו:
    אחת האפשרויות של המוד הנה הכנסת החייגן ואנשי הקשר ל-whitelist מבחינת זיכרון. פרטים נוספים אודות JKay ניתן למצוא בפרק 10 של מדריך זה.
   • ניתן להשתמש ב-xposed framework + אפליקציית app settings (מצריך root):
    הורידו והתקינו את xposed framework, ולאחר מכן גם את app settings. לאחר ההתקנות היכנסו ל-xposed ואשרו בה את app settings (ייתכן שתצטרכו לאתחל את המכשיר לאחר מכן). לבסוף, היכנסו ל-app settings, בחרו את האפליקציה שברצונכם לנעול וסמנו V באפשרות של resident.
 • פתרון בעיית הלאג במסך הבית של TouchWiz
  גם בעיה זו ניתנת לפיתרון בשתי דרכים: הדרך הראשונה הנה שימוש ב-launcher חלופי, במקום TouchWiz. למשל: Go Launcher, Next, Nova, Apex וכו'.
  הדרך השנייה היא שימוש במוד JKay והכנסת מסך הבית ל-whitelist, בדיוק כפי שהוסבר בפיתרון בעיית החייגן.
 • פתרון בעיית "כרטיס SD הוסר במפתיע" ושאר בעיות עם כרטיסי Sandisk
  הבעיות עם כרטיסי ה-micro SD של חברת Sandisk (סנדיסק) מאופיינות בתקלות של אי זיהוי הכרטיס, הודעות כי הכרטיס הוסר, חוסר יכולת לגשת לקבצים וכדומה. חברת Sandisk הודתה בבעיה ומציעה החלפה בחינם של הכרטיסים התקולים בכרטיס תקין. למידע נוסף, קיראו כאן.
 • בדיקת תקינות כללית של המכשיר (מסך, חיישנים, צלילים, נורות לד וכו')
  בחייגן המקורי של המכשיר יש להקיש משמאל לימין: #*#0*
  תמונה
 • פתרון בעיית קפיאת המכשיר (תופעת הלוואי של ההגנה מ-SDS): קוד התיקון/הגנה מתופעת המוות הפתאומי (SDS), אשר נמצא בקרנל, גורם לעתים למכשירים לקפוא כאשר היו אמורים במקור "למות". להלן מדריך לפיתרון הבעיה.
 • לא ניתן להתחבר לרשת סלולרית לאחר התקנת רום בשל שינוי IMEI
  ראו מדריך כאן.
 • לא ניתן להתחבר לרשת סלולרית לאחר התקנת רום בשל שינוי Serial Number
  לאחר עדכון רום נתקלים לעתים בבעיה שמונעת מהמכשיר להתחבר לרשת ולהוציא או לקבל שיחות. הבעיה נובעת מאיפוס/מחיקת המספר הסיריאלי (serial number) שמתרחשת במהלך התקנת הרום. שימו לב: זוהי אינה בעיה ברום\BUILD\מודם WHATSOEVER מסוים, אלא תופעה כללית. הפיתרון לבעיה הוא באמצעות ARIZA Patch. הדרישות:
  א. המכשיר חייב להיות בעל הרשאות רוט.
  ב. המכשיר חייב שתהיה מותקנת בו BUSYBOX (האולר השוויצרי של האנדרואיד אם תרצו).
  ג. תיקיית הEFS חייבת להיות נוכחת ותקינה - הפתרון אינו נועד לשחזר IMEI שלא גוּבה.
  הפתרון: הורדה והתקנה של הפאטצ' מהקישור הזה. לאחר ההתקנה יש להפעיל את הפאטצ' ולבצע apply.
  הדיון המקורי: http://forum.xda-developers.com/showpos ... ostcount=1
  תודה ל-Eytan_87!
  אזהרות חשובות לגבי שימוש ב-ariza patch - חובה לקרוא לפני השימוש!
  • ה-patch איננו מתקן בעיות IMEI או EFS, אלא רק מקרים בהם המספר הסיריאלי של המכשיר התאפס ל-00000.
  • ה-patch איננו עובד על רומים מגרסה MG ומעלה. אם תנסו להשתמש בו על רום כזה, אתם עלולים לגרום נזק בלתי הפיך למכשיר.
  • מי שהשתמש ב-patch הזה בעבר יתקשה לשדרג לרומים מגרסה MG ומעלה בשל בעיות תאימות עם תיקיית ה-EFS. כרגע אין לבעיה הזו פתרון ידוע, נסו לחפש מידע עדכני בשרשור של ariza ב-xda.

5. מתן הרשאות רוט (Root)

כברירת מחדל רק מערכת ההפעלה רשאית לגשת לתיקיית השורש במכשיר, תיקייה אשר מכילה את קבצי המערכת של מערכת ההפעלה (בדומה לתיקיית windows על המחשב האישי). פתיחת הרשאות root משמעותה מתן גישה חופשית לתיקייה זו עבור המשתמש ועבור האפליקציות אשר הוא מאשר. באופן טבעי, פעולה זו טומנת בחובה יתרונות וחסרונות, ולכן השאלה האם לבצע root או לא תלויה בשימוש שלכם במכשיר. לפי דעתנו היכולות שמספקות הרשאות root עולות עשרות מונים על החסרונות שבכך, בייחוד מאחר וזהו הצעד הראשון בדרך לניצול של מלוא הפוטנציאל הטמון במכשיר. סיכום של היתרונות והחסרונות בכתבה הזו, אתם מוזמנים להחליט בעצמכם.

5.1. מדריך לפתיחת הרשאות Root
 • דרך אחת לקבל הרשאות root היא לצרוב קובץ מתאים באמצעות odin - עבדו לפי המדריך הזה.
 • דרך אחרת היא להשתמש ב-toolkit שיעשה את העבודה עבורכם, זה למשל.
שימו לב שלאחר שהמכשיר עולה תתוסף לכם אפליקציה חדשה, בדרך כלל בשם SuperSU, זו האפליקציה אשר דרכה אתם קובעים לאילו אפליקציות תינתן גישת root (קבועה או זמנית).


6. מערכת ההפעלה

6.1. ריקברי (Recovery)
הריקברי הוא מסוף השחזור של המערכת או במילים אחרות 'דלת אחורית' למערכת ההפעלה המאפשרת לבצע מגוון פעולות באופן פשוט ויעיל. הריקברי המקורי שמגיע עם הרום הרשמי של סמסונג נקרא ריקברי סטוק או e3, והוא מאפשר לבצע אך ורק איפוס של המכשיר או התקנת (צריבת) קבצי עדכון רשמיים אשר חתומים דיגיטלית על ידי סמסונג. לכן, אחד הצעדים הראשונים שיבצע משתמש שמעוניין לנצל את מלוא הפוטנציאל הטמון במכשיר הוא להחליף את הריקברי לאחר מקוסטם. ריקברי כזה מאפשר ביצוע מגוון פעולות רחב מאוד באופן פשוט ויעיל, כמו התקנת רומים/קרנלים/מודים, גיבוי מלא של המערכת, איפוס מלא או חלקי של המכשיר ועוד.
באופן כללי התקנת ריקברי נעשית דרך צריבה ב-odin, בדומה לאופן בו פותחים הרשאות root. כניסה לריקברי (סטוק או מקוסטם) מתבצעת כאשר המכשרי כבוי, על ידי לחיצה בו זמנית רצופה על כפתור הגברת הווליום + כפתור הבית + כפתור ההדלקה (סרטון הדגמה).

רשימת ריקברים מקוסטמים פופולריים
 • CWM - ר"ת של ClockWorkMod. ריקברי פופולארי מאוד בקרב קהילת האנדרואיד העולמית, מבית היוצר של אחד המפתחים המוערכים בקהילה, chainfire. למרות העובדה כי לאחרונה הודיע המפתח כי הוא נוטש את המשך הפיתוח של הריקברי ולכן מומלץ להתקין ריקברי אחר, לא ניתן לדבר על ריקברי מבלי להזכיר את ה-CWM.
 • TWRP - ר"ת של TeamWin Recovery Project. ריקברי מומלץ מאוד הן בשל מגוון האפשרויות הרחב שהוא מכיל והן בשל העובדה שהניווט ביניהן נוח מאוד ומתבצע באמצעות ה-touch. בין האפשרויות המיוחדות שהוא מציע ניתן למצוא התקנה קלה ופשוטה שאיננה מצריכה odin, סייר קבצים מובנה, התקנה של מספר קבצים אחד לאחר השני ברצף ועוד. על מנת להתקין את הריקברי יש לדאוג קודם לפתיחת הרשאות root, ולאחר מכן להתקין את אפליקציית GooManager מחנות האפליקציות. לאחר הכניסה לאפליקציה יש ללחוץ על כפתור התפריט ואז לבחור Install OpenRecoveryScript.
 • Philz - פיתוח של CWM אשר כולל יכולות touch, שיפורים שונים, סייר קבצים מובנה ועוד. הריקברי הזה ניתן להתקנה דרך odin או דרך ריקברי אחר. מדריך להתקנה ועבודה עם הריקברי של Philz ניתן למצוא כאן.
  קישור לשרשור המקורי של הריקברי:
  http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2002953


6.2. רום (Rom)
רום היא מערכת ההפעלה של המכשיר (בדומה למשל ל-Windows או Linux על המחשב האישי). רום רשמי של סמסונג נקרא רום סטוק (stock rom), ובממוצע סמסונג מוציאה מספר רומים בחודש כאשר ההבדלים ביניהם הם די קטנים ומכילים בעיקר תיקוני באגים. לצערנו סמסונג איננה מפרסמת changelog ולכן לא ניתן לדעת בדיוק מה ההבדל בין רום אחד למשנהו. הבדל משמעותי בדרך כלל יורגש במעבר בין רומים המבוססים על גרסאות אנדרואיד שונות, כמו למשל מעבר בין 4.1.1 ל-4.1.2. ניתן להוריד את כל רומים הרשמיים של סמסונג מאתר sammobile.
בנוסף לרומים הרשמיים של סמסונג ניתן למצוא כאן בפורום וב-xda מגוון עצום של רומים 'מבושלים' (מקוסטמים, custom) של מפתחים שונים להתקנה על המכשיר - החל מרומים אשר כמעט זהים לרום סטוק למעט שינויים קלים, וכלה ברומים אשר כל קשר בינם לבין הסטוק מקרי בהחלט. באופן כללי, עולם הרומים נחלק לשני סוגים עיקריים:
 • רום מבוסס סמסונג - כשמם כן הם, רומים אשר מבוססים על הרומים שמוצאיה סמסונג ולרוב כוללים את מירב התכונות שסמסונג כוללת ברומים שלה.
 • רום מבוסס AOSP - רומים אשר מבוססים על קוד המקור של אנדרואיד (Android Open Source Project). בקבוצה זו נכללים גם רומים מבוססי AOKP (ר"ת Android Open Kang Project) אשר ייחודם הוא בדרך כלל בכך שהם מכילים מגוון רחב של אפשרויות התאמה אישית. רומים מבוסי AOSP/AOKP כוללים עברית מלאה באופן מובנה (החל מגרסה 4.2), אבל לא יכללו תכונות אשר ייחודיות לרומים של סמסונג (כמו למשל smart stay או מחוות שונות).
רשימת רומים מקוסטמים פופולריים מבוססי סמסונג
 • WanamLite - רום של מפתח ממרוקו, מתאפיין ב"רדיפת גרסאות" - הגרסה שלו תהיה תמיד מבוססת על הקוד האחרון ששוחרר. גם רום זה מגיע עם עברית מלאה ויישור לימין (שימו לב: זו אפשרות שיש לסמן במהלך ההתקנה). רומים מקוסטמים רבים אחרים מתבססים על רום זה - ולכן מדובר ברום נקי ללא תוספות מיוחדות. קישור לשרשור המקורי של הרום:
  http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1705866
 • Firefds - רום של מפתח ישראלי המגיע עם עברית מלאה כולל יישור לימין. הרום כולל מספר מודים שימושיים כגון כפתור הקלטת שיחות, ביטול צלצול מתגבר, JKAY ועוד. קישור להורדה והוראות התקנה:
  topic89214.html
 • Omega - רום של קבוצת מפתחים מוערכת מאוד, ונחשב לרום הפופולרי ביותר מסוגו ב-xda. ייחודו של הרום הוא בכך שהוא מגיע ללא כל ה-bloatware ('תוכנות זבל') שסמסונג מכניסה לרום ולכן נחשב יציב ומהיר. קישור לשרשור המקורי של הרום:
  http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1663656
 • Imperium - רום גדוש במודים, עיצובים ואפשרויות, שניתנים לבחירה במהלך ההתקנה. מומלץ למשתמשים מעט יותר מנוסים, שמעוניינים להתאים לעצמם רום תפור למידתם. הקליקו כאן למדריך התקנה מפורט בעברית, הכולל הסברים על האפשרויות השונות. קישור לדיון של הרום ב-XDA:
  http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2135852
 • UltimaROM - רום "מפוצץ" בתוכן. מי שאוהב להתקין תוספות דוגמת המצלמה והגלריה המקוריים של גוגל בנפרד, "טוויקים" לשיפור המערכת וכדומה - הרום הזה כולל הכל כמעט. לכן הוא מתאפיין בגודל קובץ "שמן" במיוחד, מעל ג'יגה. קחו בחשבון שהתקנה יעילה של רום זה דורשת הבנה, שכן להתקין ללא אבחנה תבטל את יתרון המהירות. קישור לשרשור המקורי של הרום:
  http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1911572

רשימת רומים מקוסטמים פופולריים מבוססי AOSP/AOKP
 • CyanogenMod - רום מבוסס AOSP פופלרי מאוד של קבוצת מפתחים אשר דואגת להתאים אותו למגוון רחב של מכשירים. מטרת הרום היא לאפשר למשתמש לחוות חווית אנדרואיד 'נקייה' עם שיפורים שונים. הרום לרוב יבוסס על גרסת האנדרואיד העדכנית ביותר שגוגל שיחררה. לאחרונה צוות המפתחים שחרר אפליקציה נהדרת אשר תדריך ותתקין עבורכם את הרום על המכשיר. קישור לדיון המקורי של הרום:
  http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1779426
 • jellybam - רום פופולרי, שני בכמות התמיכה רק לCM המקורי. מכיל אפשרויות מגוונות משלל רומים, כמו למשל
  CyanogenMod ,AOKP ו-ParanoidAndroid. הורדת הרום מכאן:
  http://get.jellybam.com/stable/i9300
 • ResurrectionRemix - רום מבוסס AOKP עדכני ביותר, אך עדיין לא מותאם באופן מלא לגלקסי S3. לכן, חלק מיכולות החומרה עדיין לא נתמכות (MHL לדוגמא). מצד שני, הרום מאוד מעוצב ונחשב לרום חסכוני מאוד מבחינת סוללה. קישור לדיון המקורי של הרום:
  http://www.resurrectionremix.com
 • _null - רום מבוסס AOSP אשר שמתאפיין במשחק עם ה-DPI, כלומר גודל גופן קטן יותר. מצד אחד זה פותח דלת לעיצובים יותר מרשימים, אך מצד שני יהיו את אלו שיתקשו לקרוא את הכתוב. קישור לשרשור המקורי של הרום:
  http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=2005845
רומים נוספים מכל הסוגים ניתן למצוא כאן, כאן וכאן.

התקנת רומים
ניתן להתקין רום דרך ה-Odin (באופו האופן בו פתחנו הרשאות root) או דרך ה-recovery, ראו מדריכים בהמשך.

6.3. קרנל (Kernel)
קרנל הוא ליבת המערכת, או במילים פשוטות מהווה את שכבת התוכנה 'הנמוכה' ביותר אשר מקשרת בין מערכת ההפעלה לבין החומרה. אם נחפש דוגמא מתחום הווינדוס, זה דומה לדרייבר - אם לא מתקינים דרייבר, החומרה אינה עובדת. נציין כי עדכוני דרייבר משפרים את חוויית השימוש בחומרה, כפי שדרייבר עדכני של כרטיס מסך משפר את ביצועי המשחקים. באנדרואיד מדובר למעשה ברכיב תוכנה שנכתב בקוד פתוח (לכן יש אפשרות לערוך ולשנות אותו) וההתאמות האישיות שמבוצעות בקרנל משפיעות בצורה ישירה על תפקוד המכשיר. מבחינה מעשית הקרנל שולט במעבד, בצריכת הסוללה, בהגדרות הפעלת התוכנות השונות ועוד - ולכן הוא משפיע ישירות על אפשרות המולטיטאסקינג, צריכת הסוללה, מידת ה"חלקות" של המכשיר, ניהול יעיל של המעבד, האצה והאטה של המכשיר וכולי.
ישנם קרנלים שמגיעים עם תוכנת שליטה פשוטה. בחלק מהקרנלים יש תמיכה באפשרויות מתקדמות יותר, דוגמת הפעלת שני רומים במקביל ובחירה ביניהם בעת הפעלת המכשיר (נקרא dual boot). יש לציין כי ברוב המוחלט של המקרים - קרנל מקוסטם יהיה יותר חסכוני מקרנל סטוק.
כמה הערות חשובות לגבי קרנלים:
 1. מטבעו, הקרנל נמצא במקום רגיש בהיררכיית מערכת ההפעלה של המכשיר. כבר קרו מקרים בהם שוחררו קרנלים מקוסטמים לא תקינים אשר השביתו מכשירים. על כן, מומלץ לא לצרוב קרנל חדש ברגע שהוא יוצא אלא לחכות מספר ימים על מנת לוודא שאין בו סכנה מיידית.
 2. קרנלים מסויימים מאיצים את ביצועי המכשיר על-ידי העלאת תדרים ומתחים. לפעולות אלה השפעה שלילית על אורך החיים של רכיבי החומרה הפנימיים ועל הטמפרטורה שלהם. יחד עם זאת, אם השינויים קטנים ונעשים בזהירות, אין עם כך בעיה. הדבר נכון במיוחד מכיוון שאורך החיים הכלכלי של סמארטפון הנו כ-3 שנים בממוצע.
 3. ישנם קרנלים המתאימים רק לרומים מבוססי סמסונג, רק לרומים מבוססי AOSP/AOKP או לשניהם, ולכן חשוב לוודא את תאימות הקרנל שאתם מתקינים לרום שלכם.

רשימת קרנלים מקוסטמים פופולריים
 • Siyah - הקרנל הפופולרי ביותר, נחשב יעיל ביותר. מגיע עם תוכנת שליטה ותמיכה בשני רומים במקביל. מתעדכן בתדירות גבוהה למדי. הקרנל מתאים הן לרומים מבוססי סמסונג והן לרומים מבוססי AOSP/AOKP. קישור לשרשור המקורי של הקרנל:
  http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1709686
 • Perseus - קרנל שנחשב יעיל למדי, ומתהדר בכך שהוא שמתאים "מהקופסה" לרוב המשתמשים ללא צורך בהגדרה ידנית של עשרות אפשרויות. הוא ישפר את ביצועי הטלפון, התצוגה, הסוללה, חלקות התפעול כפי שהוא מגיע במקור וללא צורך בהתעסקות נוספת. הקרנל מתאים לרומים מבוססי סמסונג בלבד. קישור לשרשור המקורי של הקרנל:
  http://forum.xda-developers.com/showthr ... ?t=1691401
קרנלים נוספים מכל הסוגים ניתן למצוא בתת הפורום בנושא פיתוח רומים ובאתר xda.

התקנת קרנלים
ניתן להתקין קרנל דרך ה-Odin (באותו האופן בו פתחנו הרשאות root) או דרך ה-recovery, ראו מדריכים בהמשך.


7. מדריכי צריבה

7.1. מדריך צריבת רום רשמי ומעודכן של סמסונג באמצעות Odin
פעלו לפי המדריך הזה. שימו לב: יש לסגור ב-windows את התהליכים של Kies שרצים ברקע (או לחילופין להסיר את Kies) על מנת למנוע התנגשות בינה לבין Odin.

7.2. מדריך צריבת רום רשמי ישראלי (סאני/חברת סלולר) באמצעות Odin
 1. הורדת קובץ הרום מאתר sammobile, כאשר ברשימת המדינות יש לבחור ישראל.
 2. פעלו לפי המדריך הזה. שימו לב שאין חובה לבצע את החלק הראשון של המדריך (איפוס נתוני צריבה) אלא אם כן אתם רוצים לממש אחריות.
 3. שימו לב: יש לסגור ב-windows את התהליכים של Kies שרצים ברקע (או לחילופין להסיר את Kies) על מנת למנוע התנגשות בינה לבין Odin.

7.3. מדריך כללי להתקנת רומים, קרנלים ומודים (קבצי zip בלבד) באמצעות ריקברי מבוסס CWM
הערה: אם אתם מתקינים קרנל אתם יכולים לדלג על שלבים 5-7.
 1. ראשית יש לדאוג שהתקנתם ריקברי מקוסטם מתאים כפי שהוסבר לעיל.
 2. מומלץ מאוד - גיבוי nandroid של הרום הקיים + גיבוי יישומי המשתמש באמצעות Titanium Backup (ראו פירוט מטה).
 3. העתקת קובץ ה-zip לזיכרון הפנימי של המכשיר.
 4. כניסה למצב Recovery (כיבוי המכשיר, לחיצה על ווליום למעלה + כפתור הבית + כפתור הדלקה).
 5. בחירה ב- wipe cache.
 6. כניסה לתפריט advanced ובחירה ב- wipe dalvik.
 7. wipe data (לא חובה) - ישנם רומים המחייבים וישנם רומים בהם אין הכרח לבצע wipe data. פעולה זו מוחקת את כל המידע אישי מהמכשיר, כולל אפליקציות ונתוניהן, אך לא את קבצי המשתמש (תמונות, מוזיקה וכו').
 8. בחירה ב-Install zip from sdcard.
 9. בחירה ב-Choose zip from internal sdcard.
 10. בחירה בקובץ ה-zip שהעתקנו קודם לכן ואישור.
 11. חלק מהרומים מציגים אפשרויות בחירה לתכונות שונות כחלק מתהליך ההתקנה, יש לעקוב אחר הוראות ההתקנה.
 12. הפעלה מחדש של המכשיר.

7.4. מדריך כללי להתקנת רומים, קרנלים ומודים (קבצי zip בלבד) באמצעות ריקברי מבוסס TWRP
הערה: אם אתם מתקינים קרנל אתם יכולים לדלג על שלבים 5-6.
 1. ראשית יש לדאוג שהתקנתם ריקברי מקוסטם מתאים כפי שהוסבר לעיל.
 2. מומלץ מאוד - גיבוי nandroid של הרום הקיים + גיבוי יישומי המשתמש באמצעות Titanium Backup (ראו פירוט מטה).
 3. העתקת קובץ ה-zip לזיכרון הפנימי של המכשיר.
 4. כניסה למצב Recovery (כיבוי המכשיר, לחיצה על ווליום למעלה + כפתור הבית + כפתור הדלקה).
 5. factory reset - אופציונלי, לא תמיד חובה. פעולה זו תמחק את data, cache, dalvik cache והיא מתבצעת ע"י כניסה לתפריט wipe ואז הסטת האצבע (swipe) עבור factory reset. ה-wipe הזה אינו מוחק את הקבצים האישיים השמורים במכשיר (תמונות, מוזיקה וכו'), אך כן מסיר את כל האפליקציות ואת הנתונים שלהן. ישנם רומים המחייבים זאת בעת התקנתם וישנם רומים בהם אין הכרח לבצע זאת. בדרך כלל כדאי לבצע wipe כזה כאשר עוברים מסוג רום אחר לשני או כאשר משדרגים גרסת אנדרואיד (למשל, מעבר מ-ICS ל-JB).
 6. אם לא ביצעתם factory reset, מומלץ לבצע לפחות wipe cache ו-wipe dalvik (לא משפיע כלל על המידע האישי, רק מנקה נתונים ישנים של המערכת). כדי לבצע זאת, בתפריט ה-wipe בחרו advanced wipe, סמנו את cache ואת dalvik cache ואשרו את הפעולה.
 7. בחירה ב-Install.
 8. נווטו ובחרו את קובץ ה-zip שהעתקנו קודם, ואשרו את הפעולה.
 9. חלק מהרומים מציגים אפשרויות בחירה לתכונות שונות כחלק מתהליך ההתקנה, יש לעקוב אחר הוראות ההתקנה.
 10. הפעלה מחדש של המכשיר.

8. גיבויים ושחזורים

8.1. אנשי קשר
הדרך המומלצת ביותר לגבות את אנשי הקשר היא לסנכרן אותם מול חשבון ה-gmail שלכם. כך מובטח לכם שאנשי הקשר שלכם יישמרו איתכם בכל רגע נתון, גם אם חלילה המכשיר יאבד או יינזק. בנוסף, תוכלו לשחזר את רשימת אנשי הקשר לכל נקודת זמן ב-30 הימים האחרונים, כך שאם מחקתם בטעות אנשי קשר תוכלו לשחזר אותם בקלות. יתרון נוסף הוא שאנשי הקשר שלכם יסתנכרנו באופן אוטומטי לכל מכשיר אנדרואיד עתידי אותו תקשרו עם חשבון ה-gmail.

8.2. אפליקציות
 • גיבוי אפליקציות באמצעות היישום TitaniumBackup (מצריך root) - יישום זה מאפשר לגבות ולשחזר את כל היישומים המותקנים בטלפון, כולל יישומי משתמש, יישומי מערכת וההגדרות שלהם. היתרון של גיבוי כזה הינו שהוא מאפשר לשחזר יישומים עם הנתונים שלהם שנשמרו בטלפון (הגדרות של יישומים, שמירות במשחקים וכיו"ב).
  שימו לב - לא מומלץ לגבות ולשחזר יישומי מערכת. זאת משום ששחזור יישומי מערכת עלול לגרום להתנגשויות בין הקבצים הישנים של הרום ממנו הגענו לאלה של הרום החדש שהתקנו, וכתוצאה מכך עלולות להיווצר בעיות יציבות קשות.
  למרות שניתן לגבות ולשחזר יישומים באמצעות הגרסה החינמית של Titanium Backup, הרי שהדבר מסורבל בייחוד מאחר והגרסה החינמית מחייבת אותנו לשחזר כל יישום בנפרד. הגרסה בתשלום מאפשרת לבצע שחזור באופן פשוט ומהיר, וכוללת תכונות נוספות שימושיות, כגון הקפאת יישומים, גיבוי בשירותי ענן ועוד.
 • גיבוי אפליקציות באמצעות היישום Carbon (לא מצריך root) - אפליקציה אשר מאפשרת לגבות ולשחזר את האפליקציות המותקנות על המכשיר, כולל המידע שלהם (הגדרות, שמירות וכן הלאה), באמצעות חיבור למחשב. גם לאפליקציה זו ישנה גרסה בתשלום אשר מאפשרת סנכרון של אפליקציות בין מכשירי אנדרואיד שונים, גיבוי לענן ועוד.

8.3. גיבוי Nandroid
גיבוי nandroid הוא גיבוי מלא של המכשיר (למעט bootloader, מודם, קבצי המשתמש שעל כרטיס הזיכרון הפנימי או החיצוני כמו מוסיקה ותמונות ותיקיית efs). זהו גיבוי מציל חיים במקרה בו החלטתם להחליף רום ומסיבה כלשהי החלטתם לחזור לרום הקודם, למשל אם הרום החדש לא מוצא חן בעיניכם או שמשהו השתבש בהתקנה, שכן כאשר תשחזרו את הגיבוי המכשיר יחזור למצב המדויק בו היה רגע לפני הגיבוי. גיבוי זה עשוי לתפוס כ-2GB בזיכרון ואף יותר, ועל כן וודאו כי קיים מספיק זיכרון פנוי ב-S3 שלכם. הגיבוי מצריך ריקברי מקוסטם אך ישנן גם אפליקציות שמאפשרות לבצע גיבוי ננדרואיד מהטלפון עצמו ללא כניסה למצב ריקברי (מצריכות הרשאת root).
שימו לב - למען הסר ספק, גיבוי nandroid איננו מגבה קבצים מהזכרון הפנימי והחיצוני, כולל תמונות, מוסיקה, סרטים, קבצים אישיים, קבצי מדיה של אפליקציות (תמונות מה-whatsapp למשל) וכן הלאה.

גיבוי nandroid באמצעות recovery מבוסס CWM
 1. אתחלו את המכשיר למצב Recovery.
 2. בחרו ב-backup and restore.
 3. בחרו ב-backup.
 4. אשרו את הפעולה.

גיבוי nandroid באמצעות recovery מבוסס TWRP
 1. אתחלו את המכשיר למצב Recovery.
 2. בחרו ב-backup.
 3. בשורה התחתונה תוכלו לבחור האם לגבות לכרטיס הזיכרון הפנימי או החיצוני.
 4. אשרו את הפעולה.
הערה - אם אתם מעוניינים להעתיק למחשב גיבוי nandroid שבוצע על-ידי TWRP יש להשתמש בפקודת adb pull, כאן תוכלו לקרוא כיצד לעשות זאת (תודה ל-clutchless על המדריך). גיבוי שבוצע באמצעות CWM אפשר להעתיק למחשב כרגיל.

8.4. גיבוי תיקיית efs
תיקיית efs היא תיקייה ובה קבצים מוצפנים אשר מכילים בין השאר את מספר ה-IMEI הייחודי של המכשיר. פגיעה בתיקייה יכולה להיגרם למשל מצריבת רום, וכתוצאה מכך המכשיר לא יוכל להתחבר לרשת הסלולרית. אמנם תקלה זו אינה נפוצה, אך תיקונה כרוך בכמה מאות שקלים ולכן מומלץ להכין גיבוי (מספיק פעם אחת בחיי המכשיר) ולשמור אותו במקום בטוח, רצוי בענן.
את תיקיית ה-efs ניתן לגבות במספר דרכים פשוטות יחסית:

8.5. איפוס לנתוני יצרן (Wipe Data / Format Data / Factory Reset)
 • ביצוע "איפוס לנתוני יצרן/factory reset" בהגדרות המכשיר (מופיע תחת תפריט backup and reset בהגדרות המכשיר) או wipe data ב-recovery המקורי של ה-S3 מוחק את כל המידע האישי מהמכשיר - אפליקציות, אנשי קשר, סמסים, חשבונות, הגדרות וכן הלאה. בנוסף, הוא מוחק גם את כל המידע השמור בכרטיס ה-SD הפנימי, כולל תמונות, מוזיקה, סרטונים וכן הלאה. על כן, יש לגבות לפני כן במקום חיצוני.
 • ביצוע Wipe Data ב-CWM recovery מוחק רק את המידע האישי מהמכשיר (אפליקציות, אנשי קשר, סמסים, חשבונות, הגדרות וכן הלאה) אך איננו אינו מוחק את קבצי המשתמש (תמונות, מוזיקה וכו').
 • ביצוע factory reset ב-TWRP recovery זהה ל-wipe data ב-CWM: מוחק את המידע האישי אך לא את קבצי המשתמש.
 • ביצוע wipe data ב-TWRP recovery מוחק הן את המידע האישי והן את קבצי המשתמש.
 • מומלץ לבצע wipe מלא (factory reset ב-TWRP recovery או Wipe Data ב-CWM recovery) במעבר בין רומים של מפתחים שונים או כאשר עוברים בין גרסאות אנדרואיד שונות (כמו למשל מגרסה 4.1.1 לגרסה 4.1.2). כמו כן מומלץ לבצע Wipe כזה במקרים בהם חווים חוסר יציבות כגון סגירות כפויות של אפליקציות (FC).

Samsung Kies .8.6
מכשירים בעלי רום מקורי יכולים לגבות חלק מהנתונים באמצעות התוכנה Samsung Kies. אולם גיבוי זה אינו מלא ואינו כולל למשל נתונים והגדרות של יישומי משתמש. כמו כן, Kies הנה תוכנה הלוקה בחסר מבחינת אבטחת מידע ונוחות התפעול. נציין כי Kies מאפשרת עדכון גרסת קושחה לבעלי רום סטוק רשמי בלבד.


9. ציוד נלווה למכשיר

9.1. כרטיסי זכרון MicroSd
 • שימו לב: ישנם דיווחים רבים על תקלות וכשלים בכרטיסי זיכרון micro SD חיצוניים של חברת Sandisk. על פי רוב, הבעיות מתחילות מספר שבועות לאחר תחילת השימוש בכרטיס ומאופיינות בתקלות של אי זיהוי הכרטיס, הודעות כי הכרטיס הוסר, חוסר יכולת לגשת לקבצים וכדומה. נכון להיום, לא ברור מה שורש הבעיה, אולם נראה כי היא בהחלט אינה זניחה. נכון להיום אין מספיק נתונים כדי לקבוע אם הבעיה מתרחשת גם בכרטיסי בכרטיסי micro SD של חברות אחרות (שאינן Sandisk), ואם כן - מה היקפה. אם אתם סובלים מהבעיה, מומלץ ליצור קשר עם חברת Sandisk ולהחליף את הכרטיס. פרטים נוספים כאן.
 • קיימת בעיה עם קבצים ותיקיות בעברית בכרטיס זיכרון חיצוני בגודל 64GB. פרטים נוספים כאן. מספר משתמשים דיווחו כי פרמוט הכרטיס ל-fat32 סייע להם להתגבר על הבעיות בכרטיסי 64GB. מכיוון שלא ניתן לפרמט ב-windows ישירות מעל 32GB ל-FAT32, ניתן להיעזר בתוכנות כדוגמת EaseUS.

9.2. כיסויים
ה-S3 מכשיר יחסית עדין ונפילה או מכה עלולה לגרום לו נזק פיזי. על מנת למנוע זאת, מומלץ לרכוש כיסוי ייעודי שיספק הגנה. ישנם כיסויים במגוון מחירים ואיכויות, החל מכיסוי TPU סיני פשוט ב-2$ וכלה בכיסוי יוקרתי שעולה 50$. להלן מספר דוגמאות לכיסויים מומלצים של חברות מוכרות. ברוב המקרים יהיה זול יותר להזמין מחו"ל מאשר לקנות ישירות בארץ.


9.3. מגיני מסך (מדבקות)
גם מגיני מסך ניתן לקנות בזול באיביי, והאיכות כמובן בהתאם.
להלן סקירות על מגיני מסך איכותיים יותר:

9.4. זרועות לרכב
להלן המלצות של חברי הפורום, כפי שעלו בדיון הזה. מומלץ לקרוא את הדיון כדי להתרשם מהתגובות.

9.5. מתאם MHL to HDMI
מתאם זה מאפשר חיבור המכשיר למסך או לטלוויזיה על מנת להקרין תכנים על מסך גדול. המתאם מצריך חיבור עצמאי לחשמל, באמצעות USB. עלותו בסביבות ה-20-30 ש"ח באיביי, בארץ יותר מכך. להלן דוגמה שהומלצה ע"י חברי הפורום.

9.6. החלפת מסך עצמאית
המסך של ה-S3 יקר והחלפתו עולה סביב ה-1000 ש"ח. במקרים בהם רק הזכוכית נפגעה, ניתן להחליפה בעלות זולה באופן עצמאי. שימו לב: תיקון זה הנו עדין ומסוכן ועל כן מומלץ לבעלי ידיים מיומנות בלבד. להלן מדריך וידאו באדיבות KaiserGP, על אחריותכם.

10. קישורים נוספים

10.1. מודים שימושיים

תתחדשו ותיהנו!
נערך לאחרונה על ידי Animor בתאריך א', 15 ספטמבר 2013, 11:29, נערך 23 פעמים בסך הכל.
Animor
Droid Master
 
הודעות: 5070
הצטרף: ג', 12 יוני 2012, 20:24
המכשיר שלי: Meizu
גירסת אנדרואיד: 5.1

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי elal1234 » ב', 11 מרץ 2013, 01:33

כיף לראות אותו באויר :D
סמל אישי של המשתמש
elal1234
מנהלים ראשיים
 
הודעות: 12658
הצטרף: ש', 13 אוגוסט 2011, 16:26
המכשיר שלי: Google Pixel XL
גירסת אנדרואיד: 7.0

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי ranblv » ב', 11 מרץ 2013, 04:17

יפה מאד.
מודבק.
לא עונה לשאלות טכניות בהודעה פרטית
סמל אישי של המשתמש
ranblv
מנהלים ראשיים
 
הודעות: 13364
הצטרף: ש', 02 אוקטובר 2010, 07:57
מיקום: between the candle and the star
המכשיר שלי: Nexus 6P
גירסת אנדרואיד: 7.0

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי Yehazkel » ב', 11 מרץ 2013, 10:12

תותחים! תודה רבה! שימושי מאוד, מקווה רק שאנשים יקראו אותו לפני שיפתחו פוסטים מיותרים :-)

[ Post via my SmartPhone! ] תמונה
סמל אישי של המשתמש
Yehazkel
Micro Droid
 
הודעות: 423
הצטרף: ד', 25 מאי 2011, 20:18
המכשיר שלי: Galaxy Note 3
גירסת אנדרואיד: 4.4

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי boolee » ב', 11 מרץ 2013, 19:19

עבודה מעולה!
תודה מכל הלב. :D
boolee
Nano Droid
 
הודעות: 9
הצטרף: ש', 22 ספטמבר 2012, 09:54
המכשיר שלי: Samsung GALAXY S III

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי HaimBi » ב', 11 מרץ 2013, 22:55

ממש כל הכבוד! גם לאנשים בעלי ידע כיף לקרוא את המדריך, רמת ההשקעה ניכרת.

[ Post via my SmartPhone! ] תמונה
סמל אישי של המשתמש
HaimBi
Droid
 
הודעות: 1352
הצטרף: ו', 07 ינואר 2011, 10:37
המכשיר שלי: Other

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי arye76176 » ב', 11 מרץ 2013, 22:58

יאללה שיגיע ל500 עמודים עם תגובות באמת מושקע★☆

[ Post via my SmartPhone! ] תמונה
arye76176
Mega Droid
 
הודעות: 2714
הצטרף: ב', 22 אוקטובר 2012, 09:04
מיקום: ירושלים
המכשיר שלי: HTC One
גירסת אנדרואיד: 4.4

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי benny_165 » ב', 11 מרץ 2013, 23:58

כל הכבוד על היוזמה ישר כוח !!!
סמל אישי של המשתמש
benny_165
מנהל
 
הודעות: 2250
הצטרף: ו', 28 ספטמבר 2012, 13:20
מיקום: ashdod
המכשיר שלי: HTC One
גירסת אנדרואיד: 4.2

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי ravitbuz » ג', 12 מרץ 2013, 08:34

שאלה על גיבוי Nandroid
עשיתי את הגיבוי (דרך CWM) פעם שניה עכשיו. האם הוא דורס את הגיבוי הקודם או אולי רק מעדכן אותו?
אני שואלת שכן כל גיבוי שוקל הרבה ואם הגיבוי הראשון מיותר אשמח לדעת איך מוחקים אותו\מה עלי למחוק על מנת לפנות מקום.

חוץ מזה - מדריך מעולה ומאוד אינפורמטיבי!! בתור מישהי שהיא ממש חובבנית ומתחילה בכל נושא האנדרואיד והS3 שאני חושבת שהמדריך מצויין!! :D
אני בת. נקבה. אישה. ההיא מהמין היפה.
ravitbuz
Mini Droid
 
הודעות: 685
הצטרף: ג', 18 ספטמבר 2012, 15:21
המכשיר שלי: Galaxy S4
גירסת אנדרואיד: 4.2

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי munky-head » ג', 12 מרץ 2013, 10:17

זה מאוד תלוי בגרסה. בגרסה 5.* זה היה מחולק לתיקיות נפרדות. בגרסה 6.* כל הגיבוי נשמר ביחד, ויש קובץ אינדקס לכל גיבוי שאומר מה לשחזר ומה לא.
אני אישית לא אוהב את הגישה השניה, כי אני רוצה לשלוט בגיבויים שלי. בגלל זה עברתי ל-TWRP, בין השאר.
אני לא עונה לשאלות בהודעות פרטיות. השולח יתווסף לרשימת הנודניקים.
מה בדיוק אוכל לי את הסוללה?
munky-head
Mega Droid
 
הודעות: 2919
הצטרף: ש', 09 אוקטובר 2010, 13:09
המכשיר שלי: Meizu
גירסת אנדרואיד: 7.0

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי ravitbuz » ג', 12 מרץ 2013, 10:28

בתוך תקיית clockworkmod יש לי תקייה backup ובתוכה שתי תקיות,
2013-03-12.05.30.10
2013-01-20.12.31.54
בשתיהן יש 6 קבצים (אותם שמות רק שהגיבוי החדש יותר שוקל יותר)
בהנחה שהתקיה השניה היא הגיבוי הישן יותר, האם אפשר פשוט למחוק את התקיה?
אני בת. נקבה. אישה. ההיא מהמין היפה.
ravitbuz
Mini Droid
 
הודעות: 685
הצטרף: ג', 18 ספטמבר 2012, 15:21
המכשיר שלי: Galaxy S4
גירסת אנדרואיד: 4.2

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי Animor » ג', 12 מרץ 2013, 10:30

כן, אפשר למחוק. שם התיקייה כולל את התאריך ולפי זה את יכולה לדעת מתי ביצעת את הגיבוי.
בכל אופן, אני ממליץ להשתמש בריקברי עדכני יותר ולא ב-CWM המקורי, אשר "קפא על שמריו".
Animor
Droid Master
 
הודעות: 5070
הצטרף: ג', 12 יוני 2012, 20:24
המכשיר שלי: Meizu
גירסת אנדרואיד: 5.1

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי ravitbuz » ג', 12 מרץ 2013, 10:55

Animor כתב:כן, אפשר למחוק. שם התיקייה כולל את התאריך ולפי זה את יכולה לדעת מתי ביצעת את הגיבוי.
בכל אופן, אני ממליץ להשתמש בריקברי עדכני יותר ולא ב-CWM המקורי, אשר "קפא על שמריו".

תודה!
אם אני מעדכנת לפי המדריך פה (להתקין את אפליקציית GooManager מחנות האפליקציות) זה 'גורס' את הCMW או שאני צריכה איכשהו להסיר את הCMW?
אני בת. נקבה. אישה. ההיא מהמין היפה.
ravitbuz
Mini Droid
 
הודעות: 685
הצטרף: ג', 18 ספטמבר 2012, 15:21
המכשיר שלי: Galaxy S4
גירסת אנדרואיד: 4.2

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי munky-head » ג', 12 מרץ 2013, 10:57

כמו בהתקנת רומים - צריבה של משהו אחר מחליפה את מה שהיה, אז CWM מוחלף.
אני לא עונה לשאלות בהודעות פרטיות. השולח יתווסף לרשימת הנודניקים.
מה בדיוק אוכל לי את הסוללה?
munky-head
Mega Droid
 
הודעות: 2919
הצטרף: ש', 09 אוקטובר 2010, 13:09
המכשיר שלי: Meizu
גירסת אנדרואיד: 7.0

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי ravitbuz » ג', 12 מרץ 2013, 11:17

וצריך לגבות משהו לפני? יש סכנה למכשיר?
אני בת. נקבה. אישה. ההיא מהמין היפה.
ravitbuz
Mini Droid
 
הודעות: 685
הצטרף: ג', 18 ספטמבר 2012, 15:21
המכשיר שלי: Galaxy S4
גירסת אנדרואיד: 4.2

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי munky-head » ג', 12 מרץ 2013, 11:27

בהחלפת ריקברי? אין צורך. זאת מחיצה נפרדת ממחיצות המערכת הרגילות, אז אין צורך בגיבויים וב-WIPE.
מעבר ל-TWRP בטוח במיוחד, מכיוון שעושים אותו דרך המכשיר עצמו, בלי מחשב, בזמן שהמכשיר פועל - אז אין את הסיכונים הקבועים שבצריבה דרך אודין.
אני לא עונה לשאלות בהודעות פרטיות. השולח יתווסף לרשימת הנודניקים.
מה בדיוק אוכל לי את הסוללה?
munky-head
Mega Droid
 
הודעות: 2919
הצטרף: ש', 09 אוקטובר 2010, 13:09
המכשיר שלי: Meizu
גירסת אנדרואיד: 7.0

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי ravitbuz » ג', 12 מרץ 2013, 11:37

מודה לכם מקרב לב :) אעשה זאת בהמשך היום, אם תהיינה לי בעיות אחזור בהחלט! :D
אני בת. נקבה. אישה. ההיא מהמין היפה.
ravitbuz
Mini Droid
 
הודעות: 685
הצטרף: ג', 18 ספטמבר 2012, 15:21
המכשיר שלי: Galaxy S4
גירסת אנדרואיד: 4.2

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי nizzan943 » ג', 12 מרץ 2013, 13:08

תודה רבה elal1234, munky-head, Animor.
גם לפני המדריך, אתם תורמים המון לפורום ועוזרים תמיד וגם אם זה אומר לחזור בפעם ה50 על אותה התשובה.
אז אני חושב שבשם כל קהילת iAndroid-Galaxy S3 i9300, תודה ♥
nizzan943
Micro Droid
 
הודעות: 311
הצטרף: ג', 19 יוני 2012, 10:49
המכשיר שלי: Samsung GALAXY S III
גירסת אנדרואיד: 4.4

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי ravitbuz » ג', 12 מרץ 2013, 16:10

אוקי עשיתי את ההתקנה לפי מה שכתוב והוא הוריד את הקובץ וכאילו התקין אבל ההתקנה ערכה שניה ואחרי לא היה כל שינוי בטלפון. ניסיתי לאתחל עדין לא ראיתי שינוי, גם האפליקציה של הcwm עדין מופיעה לי..

[ Post via my SmartPhone! ] תמונה
ravitbuz
Mini Droid
 
הודעות: 685
הצטרף: ג', 18 ספטמבר 2012, 15:21
המכשיר שלי: Galaxy S4
גירסת אנדרואיד: 4.2

Re: גלקסי S3 - מדריך מלא וריכוז מידע

הודעהעל ידי rastamit » ג', 12 מרץ 2013, 16:41

טוב,
כבר כמה שנים שאני באנדרואיד כמשתמש מתקדם וכשנתיים באתר. מדריך כזה עוד לא ראיתי !
יישר כוח גדול !!

לו הייתי ראש ממשלת איי-אנדרואיד הייתי מחייב בקריאת המדריך את כל מי שנכנס לפורום הזה , ועורך גם בחינה ב"אזרחות" :)

סחטיין.
vini vidi vici
rastamit
Mini Droid
 
הודעות: 950
הצטרף: ש', 19 פברואר 2011, 18:33
המכשיר שלי: Galaxy Note 4
גירסת אנדרואיד: 5.0

הבא

חזור אל מדריכים ל- Galaxy S3


חזרה למעלה