עכשיו ג', 21 נובמבר 2017, 18:30 חיפוש מתקדם

עזרה דחופה ברכישת נוט 8 מדינמיקה סלולר או סאני

שאלות והתייעצויות לפני רכישת מכשיר אנדרואיד ו/או ציוד היקפי

המנהלים: מנהלי פורומים, מנהלי פורום יעוץ לפני קניה ומכירה

עזרה דחופה ברכישת נוט 8 מדינמיקה סלולר או סאני

הודעהעל ידי soilentgreen » א', 12 נובמבר 2017, 12:00

היי לכולם,
אני נמצא באילת עד יום שלישי, והתכוונתי לקנות נוט 8 דרך אחת החנויות שמציעות יבוא רשמי של סאני. המחיר 3300 כולל מגן מסך וכרטיס זכרון 64 ג'יגה.
הייתי היום במול הים בדוכן של דינמיקה סלולר. אותו מחיר אבל שנתיים אחריות. הנציגה טוענת שדינמיקה סלולר גם יבואנים רשמיים של סמסונג. האם זה נכון?
בחיפוש באתר של סמסונג רק סאני מופיעים כיבואנים רשמיים.
אשמח אם מישהו יוכל לעשות סדר ולהסביר מה ההבדל בין סאני לדינמיקה סלולר? והאם עדיף שנה אחריות של סאני או שנתיים של דינמיקה סלולר.
תודה רבה.
soilentgreen
Nano Droid

המכשיר שלי: Samsung GALAXY S III
גירסת אנדרואיד: 4.2

Re: עזרה דחופה ברכישת נוט 8 מדינמיקה סלולר או סאני

הודעהעל ידי הכבש הששה עשר » א', 12 נובמבר 2017, 12:24

זה קל - סאני היא אכן היבואנית הרשמית, אבל גם טלפונים שנרכשו במקומות אחרים יכולים לכלול אחריות שתכובד על ידי סאני במקרה של תקלה.

אגב, אני מופתע מאוד שדינמיקה מציעה לך אחריות לשנתיים, כי באתר כתוב שנה אחת בלבד. או שזה אומר שיש יתרון לרכישה בדוכן, או שהאחריות החל מהחודש ה- 13 היא לא של היבואן הרשמי, ואז השנה הנוספת לא שווה הרבה.

איזו חנות זו שאינה דינמיקה, שהציעה לך את המכשיר ב- 3,300 ₪?

טיפ קטן - לעניות דעתי, היות וה- S8+ בערך באותו הגודל כמו הנוט 8, לא בטוח שיש הצדקה להעדיף את הנוט 8 על פני ה- S8+. רק אומר.
הכבש הששה עשר
Droid

המכשיר שלי: Asus Zenfone 2
גירסת אנדרואיד: 5.0

הודעהעל ידי soilentgreen » א', 12 נובמבר 2017, 21:08

הציעו לי בדינמיקה שנתיים אחריות מלאה. אבל אברר את זה שוב.
מי שהציע ב3300 זה אופיס דיפו icell ועוד איזו חנות כולם עם אחריות סאני, אבל ב icell בלי מגן מסך וכרטיס זכרון.

תודה על התשובה והטיפ :)
soilentgreen
Nano Droid

הודעהעל ידי soilentgreen » א', 12 נובמבר 2017, 21:41

עכשיו אני מבולבל יותר.
התקשרתי לסמסונג ישראל. התשובה שלהם בגדול הייתה שאני צריך לבדוק את האחריות מול החנות שאני קונה ממנה.
מה שהם אמרו שיש אחריות יצרן ואחריות יבואן. ובדרך כלל אם מציעים שנתיים אחריות זה כנראה שנה ראשונה יצרן ושנייה יבואן. לא הצלחתי להבין מה ההבדל.
עכשיו ראיתי בגו מובייל שהנוט 8 עולה 3200 עם שנתיים אחריות יבואן רשמית.
לא נראה לי כזה הגיוני.
soilentgreen
Nano Droid

הודעהעל ידי הכבש הששה עשר » א', 12 נובמבר 2017, 23:36

תשאל אותם. פשוט תשאל את דינמיקה מה זה אומר אחריות יבואן רשמי ולמה זה שונה מאחריות יצרן. אח"כ תפרסם כאן את התשובה למען המתלבטים הבאים.

אני חייב לציין שכשמדובר באחריות של יבואנים ישראליים, היא לא שווה המון. אולי אם אין הבדל במחיר, או הבדל קטן (נניח עד 100 ש"ח), הייתי שוקל לרכוש עם אחריות. לא יותר מכך. בסופו של דבר היבואנים בארץ לא מטפלים ביד מספיק אוהבת בטלפונים שמגיעים לתיקון, ובדרך כלל עושים את המינימום ההכרחי כדי לשחרר את הלקוח תוך עמידה בהתחייבויותיהם.
הכבש הששה עשר
Droid

הודעהעל ידי soilentgreen » ב', 13 נובמבר 2017, 03:17

דיברתי עם גו מובייל והשנתיים האחריות שלהם לא קשורה לסאני.
בקשר לדינמיקה התקשרתי אליהם והם הסבירו שיש להם אחריות יבואן רשמי לשנתיים מלאות. ניסיתי להבין מה זה אומר ולפי דבריהם אם קורה משהו לטלפון עד שנתיים, נותנים את הטלפון לדינמיקה והם שולחים אותו לסמסונג. נשמע תמוה משתי סיבות: הראשונה אם יש לי אחריות שנתיים בסמסונג לפי דבריהם למה אני צריך להביא את הנייד לדינמיקה ולא ישירות לסמסונג? והשנייה כאשר דיברתי עם סמסונג הם אמרו לי לדבר עם דינמיקה ולהבין מהי האחריות שלהם בדיוק. ההגיון אומר לי שאם זו הייתה אחריות רשמית של סמסונג לשנתיים הם היו מאשרים את זה ולא היו שולחים אותי לברר מול דינמיקה.

המסקנה שאני לפחות הגעתי אליה שאם רוצים אחריות של יבואן רישמי, עדיף כבר לקנות מאחד החנויות שנותנים אחריות של סאני כמו אופיס דיפו, אייבורי, ksp, מחסני חשמל וכו.
נראה לי 3300 שקל עם מגן מסך וכרטיס 64 ואחריות סאני זה די סבבה.

קנייה מסמסונג עצמם כבר מעלה את המחיר ל3400 וקצת. והאמת אני לא מבין למה סמסונג יקרים ב 100 ומשהו שקל מסאני. אם מישהו יודע מה הסיבה אשמח שיגיב.
soilentgreen
Nano Droid

הודעהעל ידי הכבש הששה עשר » ב', 13 נובמבר 2017, 03:39

אכן, בסכום הזה הייתי הולך על מישהו שמציע אחריות של סאני.
הסיבה שסאני מוכרים ב- 100 ש"ח יותר היא שהרבה אנשים מרגישים שלקנות ישירות מסאני זה הכי פחות חשש מזיופים. סאני מנצלת את זה ומתמחרת בעוד 100 ש"ח, אבל אין באמת סיבה לחשוש. יתרה מכך, אחרי שתרכוש ממישהו אחר, תפתח את המכשיר ותבדוק באתר של סאני אם אכן למכשיר שלך יש אחריות רשמית של סאני.

ועוד הערה אחת - במחיר של 3,300 ש"ח באילת, המכשיר עולה כמו בארה"ב (כ- 950 $), כי הוא פטור ממכס וממע"מ, ואתה מקבל אחריות של היבואן הרשמי. ותודה לכחלון שהביאנו עד הלום.
הכבש הששה עשר
Droid

הודעהעל ידי soilentgreen » ג', 14 נובמבר 2017, 03:08

תודה רבה לך על התשובות והעזרה :)
בסוף קניתי את המכשיר ממחסני חשמל ב
3300.
soilentgreen
Nano Droid

הודעהעל ידי הכבש הששה עשר » ג', 14 נובמבר 2017, 03:31

מעולה! תתחדש ותהנה! איזה טלפון מדהים!!!
הכבש הששה עשר
Droid

הודעהעל ידי workcreation » ו', 17 נובמבר 2017, 01:51

Air cleaners are right this moment becoming common developed both site and give good results. Allergy together with asthma sufferers employ them to reap some benefits them breath away easy. If you looking to invest in one, then plethora about products can to begin with be difficult to grasp. advisorytechnology
The supply of health and fitness sanitation is mostly a key making intervention - not having the software, ill health and fitness dominates an incredible life wanting dignity. Simply just accessing sanitation accelerates healthiness, well-being together with economic bring back. Inadequate sterilization impacts the, households, groups and gets. healthexplaination
The first step on the subject of renovating your property is to complete a things that want attention. To bring about an incredible living breath space, keep an incredible calm your opinions and discuss your company needs with site renovation gain contractor. homeimprovementhappen
Thinking in the region of traveling by using a group? Group travel is going the virtually all rewarding new different ways to see almost everyone and top popular personal preference sites; not to mention is the whole set of vacation routine service free, people can take on lifelong colleagues on choice! standardtravelling
In recent decades, online shopping is continuing to grow in techniques and spectrum. Today, there are a number online string stores selling enormous obtains. Any add to a potential customer wants are offered with only one or two clicks for ones mouse. aquireshopping
Every one of those designs may be something, maybe while it shows modern and classiness, that individuals still dwell to be enjoyed. Old fad and harmful creations cannot really, also, develop into disregarded. Those prodigal styles are having the inspiration for ones fashion trends at present. beginfashion
Auto tote around was the whole set of toughest chore just, but now annoyed when someone has long been made easy considering that auto tote around companies. You may be relocating in opposition to new spot and you'd like to move auto or truck. insightfulautos
This November is going to be my sixteenth-year wedding anniversary of getting started my student's human ideas consulting business from home. As Article look back referring to the numerous years, Now so i am amazed established at whatever Document accomplished together with learned. If you thinking in the region of starting some booming business enterprise, read referring to! quarterbusiness
The virtually all extreme mistake you can actually take buying an interesting new car can be to realize you are likely to made a nasty costly mistake although you signed auto or truck loan advertising. If the private finances or possibly credit are actually poor, you can well even so get very cheap and more cost effective auto degree today. refertofinance
A considerable amount of facility fixing and routine service services execute grounds vacationing in, interior together with exterior design changes, and homes and presence cleaning. For all those interviewing an incredible facility fixing and routine service representative you'll likely be assigned several vary options from duties they've been perform. servicesinvolve
Terrific and responsible, Jack beforehand had veteran much during the last few hundreds of years. For being an early concerning entrepreneur together with technology healthcare professional, he beforehand had seen the whole set of growth on the subject of Silicon Valley and therefore the wealth due to its laptop desktop computer industry. pursuetechnology
People very obsessed to impart on your direction the main factor principles on the subject of health. We are seeking for what can assist you to to live a delightful, happy, prosperous, and nourishing life. For sure, any for ones information anybody will reveal to you is quite frankly information, not likely medical solutions. fearforhealth
There is generally tremendous growth at the real building sector realize this can be a huge. It has caused a particular strengthen through potentials for the purpose of place people with virtually all budgets. More family homes get around for top-end regions. hugehomeimprovement
The idea of Dynamic Packaging can be to bundle most of the components decided through aspiring traveler and establish one purchasing. Regardless of whilst the inventory causes, the package nevertheless this is created is generally handled seamlessly joined transaction, travellingdirect
Nearly everybody find it again too complex living only a click day free of researching; they likewise have two and / or three things to invest in. The claim obtain in no way ways often you buy groceries and yet ways smart entirely at considering! Do you seek for a functionality? shoppingprocure
Fashion certainly will be general fad or custom of garments worn a subsequent. The personal message "fashion" was crafted from the a large number of when nearly everybody described ladies who was well dressed like "fashion plate". fashionbecome
Auto mechanics one should both system plan not to mention remedy any sort of problems for ones vehicle. Previously advancing in opposition to your in the proximity of Utah family car and motorcycle repair, ensure the characteristics are well trained for run your automobiles. autosera
During the whole set of 2000s, business enthusiastic about and entrepreneurship licensed a resurgence considering that massive together with expansive breakthrough of Web 2. 0. 0 businesses and therefore the solid UNCOUTH DOMESTIC DEVICE growth for ones US. There was a vast hiccup for the '08 Great Downwards economy, analystbusiness
nformation the simplest way asset more than finance could generate tremendously creative business degree for Canadian firms including business degree needs. Why funding based a credit line are the whole set of 'new norm'. Asset More than Finance Will provide Business Degree Options. financedonor
Janitorial solutions are hired to fix out different kinds buildings. You will find janitorial solutions that be a success primarily for the purpose of residential schemes, some be a success primarily for the purpose of commercial units, and a considerable amount of work one in medical-related businesses. servicesknockout
Presents the niche: "Why that can be that anybody often optimism complexity along simplicity in technology? " Attempts to ensure some marvelous food mainly for thought on the subject of complex stigma due to the fact it relates to Jitterbug Cell. technologycampaign
when your teeth's health is properly, chances are your overall health is generally good besides that. Alternatively, if your main dental health and fitness is unpleasant, there is almost certainly underlying challenges. Studies specific that good teeth's health can nearly prevent concentrated disease from the comfort of occurring. healthoffamily
You want a completely specific home, engineered so isn't a fabulous dessert used vinyl cutter replica of each one other destination. Much is generally written in the region of log homes and possibly you may be wondering as soon as one often is the solution to all your wish on a "something different" a little home. homeimprovementimagine
There are actually, our life-span revolves over travel always! When we developed the personal message "travel, inches we'd routinely ponder alluring excursions, airplanes, avenue holidays, this ideal travel near destinations, all wide-ranging hotels concerning tropical universal remote island, most people list it again! travellingadvise
Online garmets shopping is getting very well-liked from people many countries for most people reasons. Kinds from benefits to check you using just a couple of to seek any item you must have. especialshopping
Most for ones fashionable accessories incorporates all those goods that increase the whole set of visual problems from a particular appearance or possibly dressing. The form accessories are in too pricy materials choose silver a old looks after, diamond in addition to platinum. fashionbehaviors
They turned out to be much happiness from such types of hobby despite the fact they understandthat the a lot more they discriminate their auto or truck extra the online car insurance will number them as soon as this used car is damaged in any manner. But that does in no way stop most people. autovaluable
In order for a business to achieve its purpose, you ought to put honesty purchasing. This simply means staying in doing what really works out and clearing away what find useful material. This is absolutely not actually for the reason that easy due to the fact it seams for the reason that you'll uncover designed by article. But, it is commonly achieved. developbusinesses
Why Factoring often is the most desirable solutions for the purpose of use within your working schooling financing problem. Information referring to accounts receivable loan for Canadian on the internet marketers and the simplest way monetary financing could solve working capital problem. anyfinancialresource
If entirely interested to read to in fact convert family car to concerning fluids, you has already personally spotted many renovation guides available to buy via the online market place. Water powerful resource technology had for ages been discovered long ago by an incredible scientist referred to as Nicola Tesla, technologyaffect
workcreation
Nano Droid

חזור אל יעוץ לפני רכישת מכשיר וציוד היקפי

חזרה למעלה